تبلیغات
مقالات تخصصی کامپیوتر - اور کلاک لپ تاپ

مقالات تخصصی کامپیوتر

سه شنبه 7 اردیبهشت 1389

اور کلاک لپ تاپ

نویسنده: morteza vali   طبقه بندی: لپ تاپ، 

تمام مطالب مربوط به اورکلاک که تا حالا خوانده ایم مربوط به سیستم های دسکتاپ یا رایانه های خانگی می شود اما امروز سعی داریم در مورد اورکلاک لپ تاپ توضیح بدهیم.
پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی در لپ تاپ هم همانند گونه دسکتاپ می باشد . در رایانه های دسکتاپ امروزی امکان اورکلاک به وفور یافت می شود و مادربردها قابلیت و ابزار لازم برای اورکلاک پردازنده را با خود به همراه دارد و در مورد کارت گرافیکی نیز نرم افزار ها و درایو های سخت افزاری ، بستر لازم برای اورکلاک را با خود به همراه دارد .

اورکلاک پردازنده گرافیکی در یک لپ تاپ مانند پردازنده گرافیکی در یک کامپیوتر دسکتاپ است .در لپ تاپ ها اورکلاک سخت افزاری پردازنده گرافیکی از طریق بایوس موضوعیت نداشته و این کار را تنها در محیط سیستم عامل و از طریق نرم افزار های موجود انجام می دهند .همچنین برای اورکلاک کردن پردازنده و یا ماژول حافظه ، نمی توانید از بایوس مادربرد لپ تاپ خود استفاده کنید چرا که اصولا هیچ سازنده ای دربایوس لپ تاپ خود هیچ قابلیتی برای تغییر فرکانس ، ولتاژ و سایر پارامترهای عملیاتی اورکلاک قرار نمی دهد .در کل سازندگان لپ تاپ ، محصول خود را به گونه ای در اختیار کاربر قرار می دهند تا سهولت اورکلاک قطعات آن به حداقل برسد!با این حال چنانچه تمایل داشته باشید ، در ادامه نرم افزار هایی به شما معرفی می شود تا بتوانید پردازشگر مرکزی و کارت گرافیکی لپ تاپ خود را اورکلاک کنید .

مادربرد تمامی لپ تاپ ها و کامپیوتر های دسکتاپ به یک چیپ کوچک با نام Clock Generator مجهزشده که سیگنال ساعتی را در مدارهای الکترونیکی مورد تولید می کنند . فرکانس عملیاتی سی پی یو ، پردازنده گرافیکی و ماژول حافظه توسط این چیپ تنظیم می شود .این چیپ ها قابل برنامه ریزی بوده و در کامپیوتر ها توسط بایوس کنترل می شود .نرم افزار هایی که قطعات مختلف را اورکلاک می کنند، با تغییر اطلاعات این چیپ به این هدف می رسند .
برای کنترل فرکانس های عملیاتی مختلف سیستم می توان از نرم افزار Clock Gen استفاده کرد .Clock Gen روی تمامی کامپیوترهای موجود اعم از دسکتاپ یا لپ تاپ قابل استفاده است .تنها شرط استفاده از Clock Gen روی لپ تاپ شما این است که مدل چیپ تولید سیگنال ساعتی به کار رفته روی مادربرد لپ تاپ شما این است که مدل چیپ تولید سیگنال ساعتی به کار رفته روی مادربرد لپ تاپ ، توسط این نرم افزار قابل شناسایی باشد .
این نرم افزار رایگان بوده و از اینترنت قابل دریافت است . با اجرای نرم افزار و ورود به منوی PLL Setup می توانید مدل چیپ تولید سیگنال ساعتی را انتخاب کنید .برای پیدا کردن مدل چیپ لپ تاپ خود می توانید در اینترنت جستجو کنید اگر هم نتوانستید مدل دقیق را پیدا کنید می توانید از آزمون و خطا استفاده کنید
با انتخاب صحیح مدل چیپ نرم افزار اجازه تغییر و فرکانس مسیر و فرکانس های دیگر مثل فرکانس مسیر PCI Express AGP را به شما خواهد داد وبا تغییر فرکانس مسیر در منوی اصلی نرم افزار و اعمال آن خواهید دید که فرکانس عملیاتی پردازنده و ماژول حافظه به صورت لحظه ای تغییر می کند

عملکرد این نرم افزار کاملا مشابه با نرم افزار Clock Gen است .با انتخاب مدل چیپ تولید کننده سیگنال ساعتی ، نرم افزار اجازه تغییر فرکانس مسیر را می دهد .
بعد از تغییر فرکانس عملیاتی پردازنده ، باید از یک نرم افزار تست پایداری مثل Prime 95 استفاده کرد و از پایداری پردازنده در شرایط عملیاتی جدید مطمئن شوید .
هیچکدام از نرم افزار های SET FSB و Clock Gen امکان تغییر ولتاژهای عملیاتی را به کاربر نمی دهند .
اگر می خواهید با تغییر در ولتاژ عملیاتی پردازنده به اورکلاک بیشتری برسید باید با نرم افزار دیگری با نام Right Mark CPU Clock  استفاده کنید.

اور کلاک پردازنده گرافیکی
اگر تجربه اورکلاک کارت گرافیکی کامپیوتر دسکتاپ خودر ا داشته باشید ، این کار زیاد برای شما مشکل نمی باشد .
پردازنده های مجتمع اینتل شانسی برای اورکلاک ندارند اما برای پردازنده های گرافیکی ATI و انویدیا را با نرم افزار هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد می توانی اورکلاک کنید .

اگر لپ تاپ شما از یک پردازنده گرافیکی ساخت انویدیا یا مثل سری جیفورس استفاده می کند به راحتی و با نرم افزار nTune می توانید آن را اورکلاک کنید ، با دانلود nTune و نصب آن یک قسمت جدید در دل پانل کنترلی Fereeior انجام می شود که امکان تغیید فرکانس پردازنده و حافظه گرافیکی را به شما می دهد .
ریواتیونر معروفترین و پرطرفدار ترین نرم افزار اورکلاک پردازنده گرافیکی است . این نرم افزار روی پردازنده گرافکی انویدیا و ATI قابل بررسی است .
ریواتیونر علاوه بر ابزار اورکلاک ، ابزار مناسبی برای نمایش شرایط عملیاتی پردازنده گرافیکی از قبیل دما و فرکانس های عملیاتی مختلف آن را دارد .

برای اورکلاک پردازنده ها و کارت های گرافیکی ATI استفاده می کنند. با این حال آن را برای کارت های گرافیکی انودیا نیز می توان به کار برد . این نرم افزار قابلیت انجام تست پایداری روی پردازنده گرافیکی را دارد .
منبع :
www.asarayan.com

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :